Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pelíšek

6. 3. 2010

Pelíšek:

Já mám doma také potkana a doporučuji vám dát mu do klece buď ponožku nebo fusák.Je mu tam teplo a cítí se tam dobře.

Obrazek 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klícka:

Základem je klec pro hlodavce velikosti asi 80x60x35 cm zbavená všech mřížových pater, rour a podobně. Klec má tři otvory, dvoje dvířka na přední části, první Předekve výšce asi 15 cm, další nad nimi asi o 5 cm výše a třetí na střeše klece asi uprostřed.

Tvorba pater

Patra jsou vyřezána ze dřevěných nebo dřevotřískových desek, můžete dočasně použít i části lepenkových krabic, ty ale potkani brzy zneřádí a zaneřádí. Pokud jsou desky dýhované, můžete dýhu oddělat, ale můžete ji tam i nechat. Při řezání se mám možná bude štípat, řežte tedy pomalu.

Nejdříve si rozvrhneme, kde bude jaké patro, kde v něm budou otvory, kde budou žebříčky, provazy, hamaky a pod. Nejlepší je celý plán rozkreslit na papír. Nezapomeňte na domek.

Začneme vrchním patrem. Naše vrchní patro sahá po celé šířce klece až do konce dvířek na stropě. Naměřili jsme si rozměry podle klece a přidali půl centimetru z přední a zadní strany. Do těchto stran jsme udělali zářezy, do kterých se potom vsunuly příčné mříže. Pokud se vám nepodaří udělat zářezy tak, aby patro pevně leželo na vodorovných mřížích a mříže Zezadupříčné byly pevně v zářezech, můžete u hran vyvrtat malou dírku a patra ke kleci přidrátovat pevným drátem.
Nezapomeňte začistit kraje jak drátu, ohněte je tak, aby se o ně potkani nemohli zranit, tak kraje pater, stačí použít pilník. Totéž platí o vrtaných větších dírách.

Protože jsme počítali s užitím koupených žebříčků, vyvrtali jsme do jednoho kraje dvě dírky po odměření rozestupu háčků na žebříku. Pro upevnění lana jsme ještě vyvrtali klec vrchna druhé straně větší díru, kam jsme později lano připevnili uzlem.

Pokud budete mít domeček v patře jako my, je dobré jej připevnit k mřížím, aby necestoval. Vyvrtali jsme do něj dvě dírky, protáhli drátek a připevnili k mříži.

Druhé patro. Na podlahu druhého patra jsme použili stejně velkou desku dřeva jako je rozměr klece, v levé přední části jsme však vyřezali obdelník o velikosti asi 18x15 cm. Celá deska tedy připomíná tvarem písmeno L. Opět jsme odměřili zářezy. Do pravého zadního rohu jsme vyvrtali asi 6 cm v průměru velkou díru na prolézání. Do vzniklého jazyku jsme vyvrtali dvě dírky pro další žebříček a napříč k těmto dírkám větší díru na provaz. Umístili jsme jej pod vrchní přední dvířka.

Pod otvor tvaru kruhu jsme vložili mezipatro. Je to deska o velikosti asi 15x10 cm přímo pod otvorem ve druhém patře. Pevně jsme ji přidrátovali a podle potřeb vyřízli i zářezy.

První patro. První patro tvoří deska stejné velikosti jako je deska na třetí patro. Je i stejně posazená. Umístili jsme ji pod spodní přední dvířka. Do mezipatra je to asi 5 cm. ŠikmoVyvrtali jsme jen v zadní pravé části dvě dírky na poslední žebříček.

Přízemí tvoří dno klece.

Pokud máme všechny desky připraveny, můžeme je postupně vkládat do klece. Vždy se ujistěte, že patra pevně drží, popřípadě opravte zářezy nebo drátujte. Budete-li dávat domek nahoru, nezapomeňte ho tam vložit před spodnějším patrem. Do dírek zauzlujte provazy, nasaďte i spodnější patra. Nyní můžete nainstalovat žebříčky a další příslušenství. Naplňte misky a napaječky, vystelte pelíšky a dno a hurá do nového domečku!